Site logo

Co jsou NFT domény

Pojem NFT slýcháme v poslední době čím dál častěji. Přesto však stále mnoho lidí přesně netuší co si pod ním představit. Slovní spojení NFT doména tak právem vzbuzuje zmatení a zvědavost. Přitom jde o obrovskou příležitost, a to nejen pro nadšence do technologií a kryptoměn, ale pro jakéhokoliv běžného člověka. Co to tedy NFT doména je?

NFT domény jsou domény umístěné na veřejném blockchainu a oproti běžným doménám poskytují svým majitelům plné vlastnictví všech dat na nich uložených. Mezi největší výhody vlastnictví NFT domény patří zjednodušení krypto transakcí (skrz doménu lze přijímat platby) a vytvoření vlastní webové stránky v rámci budoucí generace internetu – web3. To může zpočátku znít trochu komplikovaně. Pojďme se na to tedy podívat postupně.

Web3: Myšlenka nového celosvětového plně decentralizovaného webu založeného na blockchainu, kde by měl každý uživatel plné vlastnictví všech svých dat. Internet dnes, tak jak jej známe, se nazývá web 2.0.

Co je to NFT?

Nejprve si pojmy NFT a doména rozebereme jednotlivě. NFT je zkratka pro non-fungible token (nezaměnitelný token). Jde o digitální certifikát, pomocí kterého lze ověřit originalitu a vlastnictví určité předmětu, ke kterému byl vystaven.

V současnosti se NFT nejvíce využívá pro digitální umělecká díla, která, jak už název vypovídá, jsou jedinečná a nelze je tedy zaměnit za jiné NFT. V tom se liší od zaměnitelných tokenů, jako je například bitcoin. Libovolný bitcoin totiž můžete vyměnit za jiný, ale stále půjde o stejnou minci se stejnou hodnotou.

Co je to doména?

Dnes se nejčastěji s tradičními doménami setkáváme, když zadáváme adresu nějakého webu do prohlížeče (například premiovadomena.cz). Původně však měly domény sloužit i k mnoha dalším účelům, než je jen zobrazování stránek, například přijímání plateb nebo mailové pošty.

Potenciál tradičních domén se však během let příliš nenaplnil. Problém je totiž v tom, že od počátku světového internetu jsou domény uloženy a spravovány na centralizovaných serverech daleko od svých majitelů.

NFT domény

Co je NFT doména a jaké jsou její výhody?

Teď, když víme, co to znamená NFT a co je to doména, můžeme se podívat, co se stane, když se tyto dvě věci spojí dohromady. NFT domény jsou zjednodušeně software uložený na veřejném blockchainu. Takže místo toho, aby vaše data kontrolovala nějaká společnost online, je můžete ovládat pouze vy, majitel domény. Díky tomu, že jsou ale uložena na blockchainu, se na ně může podívat kdokoliv. To vytváří zbrusu novou úroveň otevřenosti a transparentnosti.

Vzhledem k tomu, že jste to pouze vy, majitel domény, kdo má možnost do těchto dat zasahovat a upravovat je, navíc získáváte mnohem větší bezpečnost. Nemusíte se totiž bát útoku na data servery a hacknutí či krádeže své domény.

Když to všechno shrneme, NFT domény na blockchainu poskytují komukoliv bezpečnější cestu k brouzdání po internetu a mnohem větší možnost kontroly nad tím, co sdílíte a kde to sdílíte.

Pojďme si ještě na konec projet nějaká konkrétní využití NFT domén:

  • Zjednodušení krypto transakcí díky nahrazení složité adresy své krypto peněženky svou jednoduchou doménou (například Pay.bitcoin) a možnost přijímat stovky různých tokenů (digitální díla, kryptoměny atd.) v rámci několika blockchainových sítí
  • Svou doménu můžete využít jako univerzální přihlašovací jméno pro přístup do aplikací v rámci webu2 a webu3
  • Na rozdíl od klasických domén máte k NFT doméně kompletní přístup. Klasické domény se totiž pouze pronajímají. NFT domény se kupují. Když si ji jednou koupíte, zůstane vám navždycky (pokud ji neprodáte dále).
  • Můžete si vytvořit, hostovat a předvádět vlastní web, tak jako u klasické domény

Kde koupit NFT domény

Zaujaly vás NFT domény a už přemýšlíte, kde si je můžete co nejjednodušeji a především bezpečně nakoupit? NFT domény si můžete pořídit přímo od tvůrců na Ustopppabledomains.com. Existuje samozřejmě i mnoho dalších tržišť, kde můžete NFT domény odkoupit, přeprodat, nebo vydražit. Ale tvůrce a ten, kdo NFT domény „razí“ a prodává napřímo, je právě Unstoppable domains.

Ražení je proces, při kterém se NFT doména registruje do blockchainové sítě a to skrz vaši krypto peněženku.

Kolik stojí NFT doména?

NFT domény si může koupit úplně každý a jejich ceny začínají už na 5 USD, ale vyšplhat se mohou i ke stovkám tisíc dolarů. Cena závisí hlavně na unikátnosti názvu a kombinaci koncovky (např. crypto, nft, meme, wallet, bitcoin apod.). Mezi nejdražší domény patří především prémiové domény, které jsou tzv. rezervované. Patří sem NFT domény jako crypto.wallet, baseball.coin, coin.bitcoin a další top domény nebo názvy značek a známých osobností.

Vzhledem k tomu, že NFT domény u nás, zatím, nejsou mainstreamovou záležitostí, je ideální doba na jejich pořízení. Máte velkou šanci, že získáte unikátní NFT doménu například s vaším křestním jménem, názvem firmy, nebo třeba přezdívkou. Skrze tuto doménu pak můžete přijímat přes 250 různých coinů a nemusíte hledat dlouhé adresy jednotlivých kryptoměn nebo na doméně můžete publikovat váš decentralizovaný web a používat ji jako vaší unikátní přihlašovací jméno do decentralizovaných aplikací (dapp).

Komentáře

  • Zatím žádné komentáře.
  • Přidat komentář