Site logo

Web3 – co to je

Když se rozhodnete pro zakoupení vaší první NFT domény, určitě narazíte na mnoho názvů, jako je Blockchain, decentralizovaný, NFT, Web3 a další. Všechny výrazy souvisí s vlastnictvím NFT domény, ale nejedná se o jednu a tu samou věc.

Ale nemějte strach, jsme tady, abychom demystifikovali všechny tyto krypto-výrazy za vás! Jakmile budete více “v obraze”, budete připraveni využít NFT domény na sto procent.

Blockchain

Veřejně přístupná digitální distribuovaná a decentralizovaná “účetní kniha” (databáze) používaná k ukládání a přenosu informací bez nutnosti ústředního orgánu – centrální autority. Blockchain je základní technologie, na které jsou postaveny protokoly kryptoměn jako jsou bitcoin a etherum.

Decentralizovaný

Systém provozovaný distribuovanou, peer-to-peer sítí namísto jedincem, skupinou nebo centrální autoritou.  V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat.

Minting

Proces ověřování informací, jako je vlastnictví domény, a registrace do blockchainu. (Minting/Ražení je proces, při kterém se NFT doména registruje do blockchainové sítě a to skrz vaši krypto peněženku)

NFT  – non-fungible token (nezaměnitelný token)

Jde o digitální certifikát, pomocí kterého lze ověřit originalitu a vlastnictví určité předmětu, ke kterému byl vystaven. Digitální osvědčení o pravosti používané k přiřazení a ověření vlastnictví jedinečného digitálního nebo fyzického aktiva. Na rozdíl od zaměnitelný tokenů, NFT nejsou vzájemně zaměnitelné. NFT domény od Unstoppable domains jsou NFT samy o sobě, což znamená, že máte nad nimi úplné vlastnictví a kontrolu.

Peněženka – Wallet

Softwarové aplikace nebo hardwarové zařízení používané pro ukládání soukromých klíčů pro blockchainovou síť, jako jsou kryptoměny a NFT. Na rozdíl od tradiční peněženky, u té blockchainové ve skutečnosti mince nebo tokeny, jako takové ,neobsahuje. Místo toho ukládá soukromý klíč, který dokazuje vlastnictví daného digitálního aktiva. (např. metamask, Coinbase Wallet, Ledger, Trezor)

Adresa peněženky

Známé také jako veřejný klíč. Jedná se o dlouhý alfanumerický kód, který slouží jako adresa pro blockchainovou peněženku, podobně jako číslo bankovního účtu. NFT doména od Unstoppable Domains nahrazuje tyto komplikované adresy snadno čitelným názvem domény. Každý může posílat digitální aktiva do vaší peněženky prostřednictvím vašeho veřejného klíče nebo názvu domény, ale pouze vy můžete přistupovat k obsahu peněženky pomocí odpovídajícího soukromého klíče.

Web3

Další iterace webu, která využívá technologii Blockchain, open-source aplikace a decentralizaci dat a informací. Web3 si klade za cíl odstranit ovládání webu z monopolistických technologických společností a vrátit vlastnictví dat a obsahu svým uživatelům. Také označovaný jako “decentralizovaný web” a “Read-write-trust web”.

Komentáře

  • Zatím žádné komentáře.
  • Přidat komentář